Otevřený dopis kandidátovi na prezidenta P. Fischerovi

Pavlu Fischerovi jsme adresovali otevřený dopis reagující na jeho výroky z besedy v Blansku, které se týkaly gayů a leseb, adopcí dětí stejnopohlavními páry, genderové ideologie apod. Panu Fischerovi nabízíme setkání a informovanou diskusi.

 

V Praze dne 18. prosince 2017

 

Vážený pane Fischere,

píšeme Vám, protože se nás hluboce dotkly výroky, které jste pronesl na setkání v Katolickém domě v Blansku. Tam jste vyjádřil přesvědčení, že gayové, lesby, bisexuálové a transgender lidé by neměli požívat stejné důstojnosti a rovnosti v právech jako zbytek společnosti.

Následně jste některé své výroky označil za “nelogické” a řekl jste, že Vám “zpětně nedávají smysl”. Jste katolík a tyto výroky jste pronesl v katolickém domě. Prezentujete se jako zkušený diplomat a na veřejná vystoupení jste zvyklý. Proto některé z Vašich názorů, viz níže, nelze vnímat jako pouhá zaškobrtnutí či momentální zmatení mysli z důvodu překvapivé otázky, ale pouze tak, že vychází z hluboce zakořeněného přesvědčení.

  • Použil jste ohranou floskuli a postavil jste na roveň homosexuály a pedofily. Pro budoucnost našich a Vašich dětí - gayové, lesby a bisexuálové nejsou pedofilové. Odborníci Vám potvrdí, že přes 90 % sexuálních útoků na děti páchají heterosexuální muži.
  • Odmítl jste účast na debatě o lidských právech v okamžiku, kdy jste zjistil, že ji pořádáme my a týkala by se, mimo jiné, i práv gayů, leseb a bisexuálů. Jejich práva jsou také lidskými právy. 
  • To, že lidé s jinou než heterosexuální orientací pracují ve státních úřadech zabývajících se sociální prací s rodinami a dětmi, jste přirovnal k tomu, jako by pyromanovi bylo svěřeno hašení domu. Znamená to, že by např. věřící neměli hlasovat v Parlamentu o církevních restitucích? Naprostá většina odborníků se shoduje, že výchova dítěte dvěma matkami nebo dvěma tatínky na něj nemá vůbec žádný negativní vliv. 
  • Završil jste to tvrzením, že do funkce ústavního soudce byste nejmenoval gaye nebo lesbu. Následně jste to upřesnil, že je to proto, že v tom vidíte střet zájmů. Opět, viděno Vaší logikou, ani Vy byste nemohl kandidovat na prezidenta, jelikož také reprezentujete určitou zájmovou skupinu a zároveň náboženskou menšinu, která silně ovlivňuje to, jak se v naší zemi žije.

Píšeme Vám, protože jste tyto výroky pronesl v rámci kampaně, ve které kandidujete na prezidenta naší země, hlavu našeho státu. Mnoho voličů zejména v těchto volbách hledá kandidáta, který je kultivovaný, řídí se rozumem a fakty, lidi spojuje a umí vést dialog. Aspoň dosud jste takovým kandidátem jistě pro některé občany byl.

Píšeme Vám, protože Vaše slova ovlivňují veřejné mínění a vnímání gayů, leseb, bisexuálů a transgender lidí - lidí z masa a kostí, občanů této země, Vašich voličů. Představte si, jak se asi po těch slovech musí cítit právnička, která žije v milujícím a dlouhodobém vztahu se ženou a která má odbornost, zkušenost a ambici stát se jednou ústavní soudkyní? Představte si, jak se cítí tisíce mladých lidí, kteří nyní prožívají své první lásky, a člověk, který aspiruje na to být morální autoritou země, jim vzkazuje, že jsou pedofilové a pyromani, kteří hasí dům? Ti všichni začnou mít strach, strach být sami sebou. Pokud otevřeně řeknou, kým jsou, nikdy nenaplní své ambice, i kdyby byli nejlepší ve svém oboru. Paradoxně přispíváním k nepřátelskému prostředí vůči jiným než heterosexuálním občanům se stáváte součástí systému a rétoriky, proti které veřejně vystupujete. Systému, který lidi rozděluje a vyčleňuje naši zemi z demokratického světa.

Pane Fischere, podporujete naše úzké vztahy se západními zeměmi EU. Téměř celá západní Evropa uznává manželství gay a lesbických párů včetně možností adopce. V západní demokratické společnosti by kandidát na jakoukoliv veřejnou funkci po výrocích podobných těm Vašim okamžitě rezignoval. Pokud byste nemluvil o homosexuálech, ale židech, nebo katolících, nejspíš byste své výroky neustál a musel byste na svoji kandidaturu rezignovat i u nás.

Byli bychom rádi, kdybyste své výroky reflektoval hlouběji než jen nicneříkajícím vysvětlením na sociálních sítích nebo smetením ze stolu tak, že svým vlastním výrokům zpětně nerozumíte. My jsme otevřeni dialogu, ostatně jsme Vás zvali na debatu k lidským právům, které jste se odmítl zúčastnit. Je naprosto běžné, a my to vítáme, že se lidé ve svých názorech posouvají, jakmile se seznámí s reálnými lidskými příběhy a vědeckými fakty. Rádi se s Vámi potkáme a vysvětlíme, v jakých podmínkách musí žít gayové, lesby a jejich rodiny v České republice a zprostředkujeme Vám s nimi setkání. Zajděte mezi věřící gaye a lesby, možná poznáte i jinou stranu Vaší komunity. A pokud opravdu máte mezi svými přáteli homosexuály, jak píšete (snad mezi nimi není žádný soudce), omluvte se jim. Teď je míč na Vaší straně, ukažte, že svá slova o důstojnosti člověka, každého člověka, myslíte vážně.

Se srdečným pozdravem,

Adéla Horáková, Stanislav Kostiha, Aleš Rumpel, Žaneta Sladká, Czeslaw Walek
zastupující Koalici za manželství

 

[1] http://www.stejnarodina.cz/stanoviska-odborniku.html

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.