Info service » Gay world news »

Prague Pride 2014 nabídne víc než…


Prague Pride 2014 nabídne víc než… (Published: 06.08.2014)

(PraguePride) 4. ročník festivalu Prague Pride se koná od 11. do 17. srpna 2014. Hlavním letošním tématem je podpora LGBT komunit z východních zemí, které pochody hrdosti a podobné veřejné akce mít nemohou.Celkem 117 kulturních, společenských i sportovních akcí nabídne program 4. ročníku festivalu Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou.

 

LGBT avataři


Organizátoři Prague Pride se rozhodli přizvat do svého průvodu gaye a lesby z východních zemí, jejichž práva utlačuje tamní režim nebo konzervatismus společnosti. Lidé z Východu si přes webovou stránku www.LGBTavatars.eu mohou najít svého „živého avatara“, který je bude v pražském průvodu zastupovat. Přímo z davu jim bude prostřednictvím mobilní aplikace sdílet fotky, videa i vzkazy. „V Moskvě jsou průvody gayů a leseb zakázané až do roku 2112, Na Ukrajině se vloni nakonec pride neuskutečnil, v Maďarsku se průvod kvůli útokům koná jen v předem vyklizených a uzavřených ulicích,“ připomíná předseda Prague Pride Czeslaw Walek.
Česká republika vychází z výzkumů jako nejtolerantnější z postkomunistických zemí. Přesto i u nás se stále čtvrtina obyvatel staví proti právu osob stejného pohlaví uzavírat registrované partnerství, celých 48 % lidí je proti možnosti gayů a leseb uzavírat sňatek a stejný počet nesouhlasí s možností adoptovat děti z dětských domovů (výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, červenec 2014).

 

Hvězdy Prague Pride

 

Největší hvězdou festivalu jsou letos bezesporu Pet Shop Boys, kteří koncertují 13. srpna ve Foru Karlín.
Na oficiálním zahájení Prague Pride v Containallu zahraje newyorská kapela Betty, známá z legendárního televizního seriálu o lesbách „L Word“. Čeští diváci a především divačky jej mohou znát pod názvem „Láska je láska“ z vysílání Prima TV.
Do Prahy přijíždí také řada světových osobností z oblasti politiky i kultury na speciální večer Pride Voices. Těšit se můžeme na Borise Dittricha, který jako holandský poslanec prosadil zákon o rovnosti manželství, moskevskou novinářku a LGBT aktivistku Olgu Kurachyovou, londýnského novináře Benjamina Cohena, koordinátora kampaní pro ukrajinskou Amnesty International Zoryana Kisse, jednu z nejvýznamnějších vietnamských fotografek Maiku Elan, amerického businessmana a LGBT aktivistu Charlieho Roundse nebo polského umělce Karola Radziszewského.

 

Velvyslanec USA zůstává na Prague Pride

Americká ambasáda letos opět Prague Pride podpoří duhovým nasvícením glorietu stojícího v petřínském svahu. Velvyslanec Norman L. Eisen, který v srpnu končí své funkční období v Praze, si pobyt prodloužil, aby se mohl ještě zúčastnit slavnostního zahájení festivalu.

 

Programové tipy

Program festivalu sestavuje několik desítek LGBT organizací, barů a kaváren, kulturních institucí, velvyslanectví a dalších subjektů.
 

Tématem Prague Pride 2014 jsou rozdíly mezi Západem a Východem, proto se uskuteční večer Pride Voices, během něhož zahraniční i domácí řečníci seznámí publikum prostřednictvím vlastních příběhů s LGBT situací ve své zemi. Středa 13. 8., 19 hod Francouzský institut.

 

Výstava velkoformátových fotografií vietnamské fotografky Maiky Elan s titulem The Pink Choice představí 15 gay a lesbických párů z Hanoje a dalších měst. Série fotografií získala 1. cenu Word Press Photo 2013 v kategorii Aktuální problém. Součástí výstavy jsou i přehledné mapy a grafy se stavem LGBT práv ve světě. Vernisáž za účasti autorky fotek 12. 8., 18 hod, Václavské náměstí pod Koněm.

 

Festivalová vesnice Prague Pride Village letos vyroste v Containallu na Malé Straně a představí koncerty, kreativní dílny, debaty i filmy od pondělí až do pátku. Každý den v 20:30 zakončí pestrý program projekce filmu z programu LGBTQ festivalu Mezipatra.

 

Účastníci Prague Pride se letos opět podívají i na piazzetu Národního divadla, a to díky tanečnímu představení Ábel/Hevel uznávané izraelské choreografky Rachel Erdos, která vystudovala prestižní Laban Centre London a svoji práci uvedla například ve washingtonském Kennedy Centru či londýnské Royal Opera. Po představení šesti mužských tanečníků si mohou zatančit všichni, a to při silent disco, při němž se tančí potichu, se sluchátky na uších.

 

Sobotní průvod

 

Duhový průvod historickým centrem Prahy bude i letos vyvrcholením Prague Pride. Účastníci průvodu se v sobotu 16. srpna sejdou pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí a ve 13 hodin vyrazí přes Příkopy a Revoluční ulici, dále Řásnovkou na Dvořákovo nábřeží a odtud přes Čechův most schodištěm nahoru na Letnou. Organizátoři v průvodu očekávají minimálně dvacet tisíc lidí jako vloni.
Na Letenské pláni letos opět proběhne hudební odpoledne. Tentokrát budou připraveny dvě DJ stage a chilloutový stan kavárny Qcafé. Na COP stage se představí např. turecko-německá DJka Ipek nebo DJ Tvyks. Druhou OMG stage připravuje klub Mecca. Na Letné vyrostou také stánky JarmarQu, v nichž představí své aktivity neziskové organizace zaměřené na LGBT témata. Můžete se nechat třeba oddat na 24 hodin, koupit si duhovou vlajku nebo podstoupit bezplatný test HIV.

 

Kompletní program Prague Pride najdete na www.praguepride.cz